معرفی بهترین نژاد گاو

معرفی بهترین نژاد گاو

معرفی بهترین نژاد گاو

یکی از مهمترین نقاط قوت این کشتارگاه استفاده از بهترین نژادها است. تیم متخصصی که در این کشتارگاه دام را انتخاب می کنند. بهترین انتخاب هارا انجام می دهند. از سمت دیگر بخش زیادی از دام این کشتارگاه از مجتمع شیر و گوشت دام دشت تامین می شود که بهترین گاوها که نزاد هلشتاین هستند در این مجتمع قراردارند.

معرفی نژاد گاو هلشتاین (Holstein cattle)

زادگاه این نژاد متعلق به استان فریسلند شمال هلند است. این نوع گاو از پرشیرتین گاوهای دنیا به شمار می آید. بنابراین در سرتاسر دنیا به راحتی پیدا می شوند.

خصوصیات ظاهری

رنگ این نژاد بصورت ابلق سیاه و سفید بوده و کلیه خصوصیات شیرواری را دارا می باشد. این گاو دارای سری ظریف، سینه ای فراخ و شاخی کوچک و پستانهایی شکیل و پر رشد می باشد اصیل ترین گاوهای هلشتاین رنگ پوستشان از مفصل مچ (کارپ) به پایین، کاملاً سفید می باشد که این مورد ساده ترین روش برای تعیین اصالت گاوهای هلشتاین است، البته میزان تولید شیر و تولید مناسب تحت تاثیر این ویژگی نمی باشد و این ویژگی از اهمیت چندانی برخوردار نیست.

قد و وزن

قد این گاو ۳۵/۱ تا ۴۵/۱ متر بوده و وزن گاوها به ۷۰۰ الی ۷۵۰ کیلوگر می رسد. وزن تولد این نژاد حدود ۴۲ کیلوگرم است که هنگام بلوغ نرهای آن تا حدود یک تن وزن را دارا می باشند.

زایش و خصوصیات گوساله

حد مطلوب این است که یک ماده گاو هلشتاین در سن ۲۳ تا ۳۶ ماهگی اولین گوساله خود را به دنیا بیاورد. طول مدت آبستی گاو هلشتاین ۹ ماه می باشد. گوساله های این نژاد در میان سایر نژادهای شیری در هنگام تولد بالاترین وزن را دارند و این ویژگی همراه با رنگ سفید چربی بدن آن ها را برای تولید گوشت سفید (veal) گوساله مناسب می سازد.

خصوصیات تولیدی

گاوهای هلشتاین به بیشترین تولید کننده شیر با کمترین درصد چربی شهرت یافته اند. میزان تولید سالانه شیر آن در سال ۱۹۹۹ در حدود ۱۰ تن اندازه گیری شده است. گاوهای تاپ این نژاد تا ۳۰ تن تولید در سال را داشته اند. بیشترین تولید شیر در این نژاد ۳۲۶۰۰ کیلو در ۳۶۵ روز برای گاوی بوده است که ۳ بار در روز دوشیده می شده است (متوسط ۹۰ کیلو تولید روزانه). مقدار چربی شیر در این نژاد مورد توجه نبوده و مقدار آن در حدود ۴/۳ تا ۲/۴ درصد متغیر است. در صد پروتئین شیر این نژاد در حدود ۱۱/۳ درصد گزارش شده است. طول عمر تولیدی یک گاو هلشتاین به طور متوسط ۴ سال می باشد.

اشتراگ گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *